Sarlós Boldogasszony-plébánia
Kifelé a községből, pontosabban a túránk végén a hegyoldal elhagyása után, még megtekintettük azt a templomot, amit a kilátókból is láttunk. A falu temploma, és még zenélni is hallottuk.
Szóval ahogy lejöttünk az Ady Endre úton és épp kikanyarodni készültünk a falu főútjára, akkor láttam meg, hogy nincs is messze az a templom, balra nézve már ott is volt. Egy balos kanyar, és már gurultunk is a templom felé. Láthatóan eléggé viseltes volt szegény templom, de ha tudott még zenéli, akkor olyan rossz nem lehet, úgyhogy meg is néztük közelebbről is.
A falu belső részén álló templom legkorábbi része a torony a XIII. században épülhetett.
Az épületet 1512-ben átépítették, ekkor készült az az évszámos felirattal ellátott déli kapuja, amelyet sajnos ma már csak egy 1721-es egyházlátogatási jegyzőkönyvből ismerünk, kövei mára elvesztek. Ez a forrás emlékezik meg a toronyaljból nyíló nagyobb kapuról, a torony nyugati oldalának külső falképeiről és kősisakjáról, a keskeny famennyezetes hajóról és a boltozatos, gótikus szentélyről is.
A templomot és a körülötte elterülő temetőt kőkerítés övezte. A kerítésen belül egy kápolna és egy osszárium állt még, a kerítésen kívül pedig a plébános kőháza. A gótikus épületet csak 1763-1772 között bontatta le a falu birtokosa a pécsi székeskáptalan, hogy helyére felépítsék a ma is álló, nagyobb méretű késő barokk templomot. Az újjáépítésről emlékezik meg a ma az előcsarnokban látható késő gótikus kőtábla, amelybe másodlagosan, 1772-ben vésték be az építési feliratot. Ekkor kialakították a toronyóra helyét is, ám az pénzhiány miatt több, mint kétszáz évig üresen tátongott.
Berendezése a XVIII. század utolsó évtizedeiben készült el copf stílusban. Főoltárképét a bécsi Karl Bachmann festette. A szószék és a gyóntatószék a pécsi székesegyház Corpus Christi kápolnájának berendezési tárgyai közül került ide 1780 után. A jobb oldali mellékoltár fából faragott feszülete a II. József által feloszlatott Jakab-hegyi remeteházból került át a hagyomány szerint. 1784-ben a lebontott régi közelében felépült az új késő barokk stílusú plébániaház is. A 10 regiszteres orgona a pécsi Angster cég gyártmánya 1941-ből. Az épület egyetlen megmaradt középkori része, a torony alsó fele, az 1974-79-ben végzett műemléki helyreállítás során kapta vissza eredeti formáját.
De mégse lehetett bemenni. A fene megette. Itt is nagy barna ajtó fogadott minket. A nyitott ajtó csak az előtérig engedett be, hogy ott megnézhesse az ember a táblákat, feliratokat, és egyéb információkat.
Viszont! volt egy kukucskáló ablakocska a nagy barna ajtón! Egy kis rés, ami be lehetett nézni! Még jó, hogy a fényképezőnek ilyen jó szeme van. :)
2003. szeptember 8-a óta a Pécsi Bányásztörténeti Alapítvány kezdeményezésére a mecseki szén- és uránmedence összes bányásztelepülésén, ahonnan egykor naponta indultak munkába a bányákba, így kővágószőlősi templom tornyából is minden nap ugyanabban az időben ugyanaz a toronyzene emlékeztet a 250 éves mecseki kőszén- és a több mint 40 éves uránbányászatra.
Idő-verte, rusztikus fílingű templom, amely a falu központjában található. S ha arra jársz esetleg túrázni, akkor pár perc pihenőre megállhatsz. S talán még a túraút, amit majd bejársz pont itt visz el mellette :)
Legközelebb lehet, hogy mi is egy olyan túrát választunk :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése