Tura - Schossberger-kastély
A nagy észak-magyarországi kirándulásunk első és egyik kihagyhatatlan látnivalója volt a Tura községében található Schossberger-kastély. Már régóta szerettem volna személyesen is látni. Egy kis kitérővel, de most végre eljött az idő.
Utunk először elvitt Tura felé. Az első állomás a turai Schossberger-kastély volt. A kastély, amiben a Holdhercegnő című filmet is forgatták. Már csak ezért is szerettem volna mindenképpen megnézni. No meg azért, mert országunk legromantikusabb kastélyai közé tartozik.
Kis kavirc a községben, de megtaláltuk a Tura, Park u. 37, 2194 cím alatt.
Mindjárt a kastély bejárata mellett le is lehetett parkolni.
A tárt kapu jó jel volt. :)
Mindjárt a kastély bejárata mellett le is lehetett parkolni.
A tárt kapu jó jel volt. :)
És belépőért cserébe megcsodálhattuk a kastélyt közelebbről is.
S a gyönyörűszép kastély!
Nem túl nagy, nem túl új, de mégis... párját ritkítja. Még a profi googles képek sem adják vissza , hogy milyen látvány és élmény a valóságban.
Viszont ezek már mind az én képeim! És mind sokkal valóságosabbak, mert ott vagyok rajtuk én is :) ! Látható a kastély valódi mérete, állapota és hogy mi mindent lehet látni látogatóként. És hogy valamit azért tanuljunk is... a továbbiakban egy kis olvasnivaló Wikipédia oldaláról.
Viszont ezek már mind az én képeim! És mind sokkal valóságosabbak, mert ott vagyok rajtuk én is :) ! Látható a kastély valódi mérete, állapota és hogy mi mindent lehet látni látogatóként. És hogy valamit azért tanuljunk is... a továbbiakban egy kis olvasnivaló Wikipédia oldaláról.
A Schossberger-kastély, más néven Turai-kastély, Tura város nevezetessége Pest megyében, az Aszódi járásban. Bukovics Gyula tervei alapján épült. Megjelenésében a kastély a francia Loire menti kastélyokat idézi és a magyarországi kastélyok egyik gyöngyszemeként tekinthetünk rá.
Az épület különlegessége abban áll, hogy építésekor kora legfejlettebb építési technológiáit és technikáit alkalmazták, így már akkor rendelkezett pl. központi fűtéssel, villanyárammal, egyedi szigeteléssel, a természetes fény pedig tüköraknás fénycsapdákon jutott le az épület alsó helyiségeibe. Különleges még az épület meredek tetejét borító természetes pala, mely Franciaországból származik.
Tura helység területe 1873-ig az Esterházy család birtokában volt, akiktől a bárói rangot kapott Schossberger Zsigmond vásárolta meg. A báró a kastélyt nyári tartózkodás céljára, vadászkastélynak szánta. A kastélyt 1883-ban kezdték el építeni, amely dátumot az északi tornyon lévő szélzászlón is megfigyelhetjük.
Hosszú ideig az a hiedelem járta, hogy Ybl Miklós volt az építésze, de a Vasárnapi Újság 1885-ben megjelent egyik közleményében már Bukovics Gyulát jelölték meg építésznek, amit Ybl Miklós nem cáfolt meg. A félreértésre valószínűleg az is okot adhatott, hogy egyes építészeti elemeiben hasonlít az Ybl Miklós által tervezett Operaházhoz, ezért az "Operaház kistestvéreként" is szokták emlegetni. A kastély "előképének" azonban nem az Operaház tekinthető, hanem a buckinghamshire-i Halton House, amely Alfred de Rothchild számára készült William Rogers tervei alapján 1881–1883-ig.
A második világháborúban előbb német, majd szovjet főhadiszállás, később kórház lett. A kastélyt az államosítást követően 1973-ig iskolaként használták, majd egy állami vállalat kezelésébe került és állapotát elhanyagolták. Műemlékké 1958. január elsején nyilvánították. Az épület felújítása 2005-ben kezdődött.
A kastély szolgált a 2008-as Holdhercegnő (The Secret of Moonacre) című film egyik jellegzetes helyszíneként, mint a "Merryweather" kastély. Lauren Kate Fallencímű könyvének filmadapciójában a kastély funkcionált a Sword & Cross javítóintézetként.
2009-ben védett természeti területté nyilvánított tíz hektáros park közepén áll a 2981 m2 alapterületű, egyemeletes, összetett alaprajzú épület. Falaihoz négyszög-kupolás pálmaház csatlakozik. Az épülettömb előtt nyitott kocsifelhajtó van, mely felett a Schossberger család bárói címere található. A megrendelő kívánságára, festői hatásra törekedve az építész franciás neoreneszánsz stílusban tervezte meg a kastélyt.
Miután a kastélyt körbejártuk megkerestük a bejáratot is.
És még a kastélyba is be lehetett menni, reméltem is, ha már belépő is van.
Belül nem lehetett túl sok mindent megnézni, mert romos volt. És a felújításra váró állapota miatt csak néhány terembe lehetett belépni és benézni, és azok is eléggé üresek voltak.
A makettek... de szeretjük... :)
A helyszín, ami a filmben is látható.
Itt állt a zongora....
Egy-két érdekes tárgy, ami a épület része volt anno.
Az emeleten sajnos már semmit se találtunk.
Csak felettébb rossz körülményeket.
Ennyi volt kastélynéző túránk. Láttuk ezt a csodálatos kastélyt kívülről is, és egy kicsit belülről is.
Járd meg! Nézd meg! Éld meg Te is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése